İstanbul Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Hemovijilans Hemşireliği Uygulamaları

Gelişmiş ülkeler dahil günümüzde görülen transfüzyon komplikasyonlarının önemli bir bölümünün “insan kaynaklı” olduğu bilinmektedir. Güvenli kan transfüzyonu için hemşirelerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olmaları önemlidir. Yapılan çalışmalar, yetersiz bilgi ve becerinin, dikkatsizliğin ve elemanlar arasında yetersiz iletişimin, transfüzyonun güvenliğini etkileyen temel faktörler olduğunu göstermektedir.

Güvenli ve etkili transfüzyon uygulaması için kanıta dayalı klinik rehberlerin kullanılması önemlidir. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı 2007 yılında Kan ve Kan Ürünleri Kanunu, 2008 yılında Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği’ni ve 2016 yılında Ulusal Hemovijilans Rehberini yayımlamıştır.

İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı Özellikli Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından 2014 yılı itibariyle bağlı sağlık tesislerimizde hemşire grubu eğitimlerine başlanmıştır. Hastane düzeyinde gerçekleştirilen Hemovijilans Organizasyonu düzenlemeleri neticesinde 20 Nisan 2015 tarihinden itibaren Hemovijilans Hemşireliği uygulamalarımız başarılı bir şekilde yürütülmektedir.  

Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Kan Merkezi Tranfüzyon Merkezi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinin katkılarıyla düzenlenen Ulusal Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbi Kongresi’nde yürütmekte olduğumuz Hemovijilans Organizasyonu düzenlemeleri ile ilgili hastanelerimizdeki uygulamalarımız paylaşılmıştır.Eklenen Dosyalar

HEMOVİJİLANS HEMŞİRELİĞİ UYGULAMALARI GENEL BİLGİLENDİRME