İstanbul Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

3. Mutlu Lohusa Günü'nde Anneler Bir Araya Geldi.

Genel Sekreterliğimize bağlı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanemiz açmış olduğu Mutlu Gebe Okulu’ndan mezun olan anneleri, 3. Mutlu Lohusa Günü’nde bir araya getirdi.Halkalı Toki  Hizmet Binası’nda gerçekleşen etkinliğe Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Kerem ERKALP, Bakım Hizmetleri Müdürü Demet YURTSEVER, Küçükçekmece Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Saniye YILDIZ pek çok anne ve anne adayı katıldı.


“HEDEFİMİZ MUTLU AİLE, MUTLU TOPLUM” 

Başhekim Doç. Dr. Kerem ERKALP, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yılda 15 bin ayda 1200 doğum gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Hedefimiz, mutlu gebe, mutlu bebek, mutlu aile ve mutlu toplum ortaya çıkarmaktır. Bünyemizde annelere eğitimler veren Mutlu Gebe Okulu sayesinde gebeliğinizi en iyi şekilde tamamlamanızı sağlayıp, Lohusa Günü’nü her yıl gerçekleştirerek sizleri, faydalı olacak seminerlerde, alanında uzman doktorlarımızla bir araya getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kanuni Sultan Süleyman E.A.H Bakım Hizmetleri Müdürü Demet YURTSEVER de 2014 yılında Mutlu Gebe Okulu’nun açıldığını söyleyerek, okulun faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.


“HAMİLELER, ÇOK ÇEŞİTLİ BESLENMELİ”

Programda anneleri gebelik ve lohusalıkta beslenme ile ilgili bilgilendiren Doç. Dr. Hasan ÖNAL, önemli tavsiyelerde bulundu. ÖNAL, sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir ömür elde edilebileceğini ifade ettiği konuşmasında, “Gebelik tesadüflere bırakılmamalıdır. Anne adayının, insülin direnci, demir eksikliği anemisi, B12  ve D vitamini hamilelik planlanmadan 6 ay önce ölçülmelidir. 6 ay öncesinden margarin ve sıvı yağlar terk edilmeli, tereyağı ve zeytinyağı kullanılmalıdır. Folik asit başlanmalı, yalnızca gebeliğin 12. haftasına kadar içilmeli daha sonra besinlerden temin edilmelidir. Öğün sayısı 3’e çıkarılmalıdır. Beslenme protein, tahıl, sebzeden oluşan çok çeşitliliğe sahip olmalıdır” dedi.


“HAMİLELİKTE FAZLA TÜKETİLEN A VİTAMİNİNDEN KORKUYORUZ”

Hamilelikte kahve tüketimine de dikkat çeken ÖNAL, “ Kafein plasentadan rahatlıkla geçiyor. Günde 200-300 mg ile sınırlandırılmalı. Çay tüketimi de buna dâhildir. Çünkü çayda da kafein var. Kafein, bebeğin gelişimini bozan bir maddedir. Hamilelikte ayrıca, yumuşak peynirler, iyi yıkanmamış salata, az pişmiş et, sakatat özellikle karaciğer yenmemelidir. Karaciğer A vitamini açısından zengindir. Hamilelikte, A vitaminden korkuyoruz. Fazlası bebeğin anomalili doğmasına sebep olabilmektedir” diye konuştu. Programda,  Doç. Dr. Kerem Doğa SEÇKİN lohusalık dönemi, Doç. Dr. Merih ÇETİNKAYA ise bebek bakımıyla ilgili katılımcılara seminer verdi.

Programa katılan anne adaylarına Küçükçekmece Belediyesi tarafından anne ve bebek seti hediye edildi.